Na czym polega elektroterapia?

Elektroterapia jest jedną z częstszych metod rehabilitacyjnych, stosowaną jako leczenie objawowe. Regularne zabiegi przyczyniają się do zmniejszenia dolegliwości bólowych. Dodatkowo poprawiają ukrwienie i obniżają napięcie mięśniowe. Obniżenie bólu odbywa się na kilka sposobów.

Jednym z nich jest polepszenie ukrwienia. Ponadto u pacjentów stosujących elektroterapię obserwuje się zwiększenie wrażliwości na ból. Można wyróżnić kilka rodzajów elektroterapii. Jedną z nich jest terapia prądem galwanicznym.

Stosowana jest w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów, zesztywnienia kręgosłupa, nerwobóli, rwy kulszowej czy w bólach mięśni. Prąd galwaniczny korzystnie wpływa na uśmierzenie dolegliwości bólowych. Ponadto wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz korzystnie wpływa na wzrost komórek. W trakcie zabiegu terapeuta musi uważać na to, czy na skórze nie pojawią się przyżegania.

Są to niewielkie plamy o brązowawym kolorze, które z czasem czerwienieją. Innym przykładem elektroterapii jest jonoforeza. Jej działanie jest bardzo podobne, co w przypadku leczenia prądem galwanicznym. Jonoforeza działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Stosuje się ja w przypadku bólów mięśniowych, zapalenia ścięgien, stanów urazowych bądź zapalenia stawów. Częstotliwość zabiegów zależy od konkretnej jednostki chorobowej. W ostrej fazie choroby zaleca się, aby jonoforeza przeprowadzana była codziennie. Jeśli choroba ma łagodniejszy przebieg, jonoforezę można wykonywać kilka razy w tygodniu.