Nocniki dla dzieci i nakładki toaletowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Przychodzi taki czas, kiedy nasza pociecha jest już na tyle duża, aby można było zacząć uczyć ją czystości, a więc tego, by w odpowiedni sposób komunikowała swoje potrzeby fizjologiczne. Oczywiście u jednych dzieci ten moment następuje szybciej, u innych później, dlatego niezwykle ważne jest to, abyśmy uważnie obserwowali dziecko, bo tylko wówczas będziemy mogli ocenić, czy to już jest odpowiedni czas. Nie mniej, warto wcześniej sprawdzić jakie nocniki są nam oferowane, i zadbać aby przynajmniej jeden z jego modeli znalazł się w naszym domu z wyprzedzeniem.

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim jeśli doszliśmy do wniosku, że nasze dziecko jest już gotowe, aby zacząć sadzać je na nocnik czy ubikację, to powinniśmy sprawdzić, jakie modele są nam tutaj oferowane. Z jednej strony musimy sprawdzić czy są one dostatecznie stabilne, czy są wykonane z wytrzymałego materiału.

To niezwykle ważne, bo jeśli nasze dziecko wywróci się z takim nocnikiem, to nie dość, że może sobie zrobić krzywdę, to jeszcze może się okazać, że się do niego zrazi, i trudno będzie nam je przekonać, aby ponownie zechciała usiąść na takim nocniku. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że są nam również oferowane nocniki z klapkami, a więc kiedy są nieużywane, to możemy je zamknąć, jak i takie, które zaczynają grać, gdy wyczują, że coś do nich trafiło. Może się okazać, że właśnie tego typu propozycja najbardziej przemówi do naszego dziecka i zachęci je, aby jak najczęściej korzystało ono z nocnika.

Nie każde chcą na nim siedzieć


Warto pamiętać, że dzieci są różne, a to oznacza, że nie wszystkie chcą siedzieć na nocniku. Niektóre od razu wolą się załatwiać na ubikacji, a to oznacza, że powinniśmy się wówczas zaopatrzyć w odpowiednie nakładki.

Kładziemy je wówczas na zwykłą deskę toaletową, dzięki czemu zmniejszają one jej rozmiar i dają dziecku odpowiednie podparcie. Dzięki temu może się ono spokojnie załatwiać i już nie musi się martwić, że wpadnie do środka. Takie nakładki są nam proponowane plastikowe, jak i takie wykładane miękką gąbką, a więc warto sprawdzić, z której z nich nasze dziecko będzie chętniej korzystało. Wybierając się do sklepu po nocnik czy nakładkę, musimy mieć świadomość, że trafimy tam na spory wybór różnych produktów. To oznacza, że warto sprawdzić ich wielkość, solidność, jak i wygląd, tak aby mieć jak największą szansę na to, że wybierzemy produkt, który nie tylko będzie odpowiadał nam, ale również spodoba się naszemu dziecku i będzie ono z niego chętnie korzystało.