Rehabilitacja stawu łokciowego

www.tolerancji.pl

Do jednych z najczęstszych schorzeń stawu łokciowego należy zaliczyć łokieć golfisty. Pod tą nazwą kryje się bolesność tkanek miękkich, które położone są w sposób boczny od stawu łokciowego. Dolegliwość najczęściej rozwija się na skutek powstania drobnych urazów w wyniku przeciążenia stawu. Powodem może być także długotrwałe wykonywanie pewnych ruchów nadgarstka wbrew oporowi, jak np. podczas gry w golfa.

Leczenie polega na unikaniu czynności, które powodują obciążenie. Pacjenci powinni zakładać stabilizatory na czas powrotu do zdrowia. Dolegliwości bólowe można zmniejszyć za pomocą masaży. W łokciu golfisty zalecana jest także metoda Mulligana. Kolejnym schorzeniem stawu łokciowego jest łokieć tenisisty.

Najczęściej schorzenie rozwija się wskutek długotrwałego obciążenia nadgarstka. Taka sytuacja często pojawia się u tenisistów. Podstawowym objawem schorzenia jest bolesność łokcia i bliskich okolic. Ból ulega nasileniu przy próbie wyprostowania łokcia. Pacjent miewa problemy z wykonywaniem prostych czynności, takich jak podawanie ręki bądź podnoszenie filiżanki.

Pacjent powinien unikać wykonywania czynności, które powodują nadmierne obciążenia. Wskazane jest noszenie stabilizatorów. W przypadku łokcia tenisisty zaleca się wykonywanie określonych ćwiczeń. Dużą efektywnością cieszą się ćwiczenia mięśni przedramienia. Dolegliwości bólowe mogą zmniejszyć się dzięki ciepłym bądź zimnym okładom.

Dodatkowo pacjent może być skierowany na poszczególne zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak ultradźwięki bądź jonoforeza.