Kiedy stosuje się krioterapię?

Krioterapia często pełni funkcje wspomagające w ćwiczeniach czynnych i biernych. Krioterapia ma zastosowanie w wielu jednostkach chorobowych. Zaobserwowano jej korzystnie działanie w przypadkach tachykardii i skazy krwotocznej. Regularne zabiegi działają korzystnie w przypadku płytkiego oddechu. Na krioterapię kierowani są także pacjenci z bólami kręgosłupa i trzewi.

Wykazano, że krioterapia ma działanie uśmierzające ból. Ponadto jest bardzo pomocna w walce z obrzękami. Zabiegi krioterapii mogą przebiegać w różny sposób. Wybór odpowiedniej z nich zależy od jednostki chorobowej i objawów pacjenta. W przypadku bólu stawów stosuje się np.

miejscowe przykładanie lodu. Trwa to od kilku do kilkunastu minut. Osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów bądź zesztywniające zapalenie stawów korzystają z krioterapii całego ciała przy użyciu ciekłego azotu. Popularna jest także lodowa kąpiel zanurzeniowa. Ogólne działanie zabiegów polega na m.

in. podwyższeniu progu bólowego. Zabiegi tego typu należy dobierać ostrożnie, bowiem w niektórych przypadkach lód może spowodować różne nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu chłonnego. Krioterapia nie jest wskazana przy nadmiernej wrażliwości na zimno. Nie jest również polecana pacjentom, którzy oczekują na zabieg operacyjny.

Dodatkowymi przeciwwskazaniami są poważne choroby serca i krążenia, nieprawidłowości w naczyniach chłonnych czy poważne schorzenia pęcherza moczowego. Skuteczność krioterapii oceniana jest bardzo wysoko.