Jakie meningokoki objawy mogą dawać?

https://tsclinic.pl/

Mając szeroką wiedzę na temat jakiejś choroby, mamy szansę nie tylko skuteczniej się przeciwko niej bronić, ale również większa jest szansa, że uda nam się odpowiednio szybko ją rozpoznać, a co się z tym wiąże również rozpocząć leczenie. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy mieli jak największą wiedzę odnośnie meningokoków, bo dzięki temu będziemy wiedzieli na co zwracać uwagę, jeśli nasze dziecko, albo my sami zaczniemy się czuć źle. Jednak pamiętajmy, że w odniesieniu do tych bakterii najlepsza jest profilaktyka, a to dlatego, że początkowe objawy są bardzo niejednoznaczne.

Trudno ocenić

Prawda jest taka, że w przypadku chorób wywołanych przez meningokoki, postawienie na początku prawidłowej diagnozy, jest niezwykle trudne. To dlatego, że na samym początku będziemy mieli do czynienia z osłabieniem, gorączką, nudnościami, bólami mięśni czy wymiotami, a więc takimi objawieniami, które mogą wskazywać na wiele różnych chorób, jak chociażby zwyczajne przeziębienie. Dlatego też tak wiele osób, które chorują na sepsę czy meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, tak późno trafia do szpitala i dość późno poddawanych jest leczeniu. Pojawia się tutaj zazwyczaj również wysypka, która na początku objawia się przez małe czerwone plamki, które po pewnym czasie zaczynają się rozlewać. Jednak może się ona pojawić w różnym czasie, a to oznacza, że czasami gdy się ujawni, może być już za późno na jakiekolwiek działania.

Profilaktyka

Dlatego też najlepsza jest profilaktyka. Jeśli będziemy się szczepić przeciwko meningokokom to będzie istniała największa szansa, że uda nam się uniknąć zarażenia nimi. A ponieważ szczepionki są przeznaczone dla ludzi od 2 miesiąca życia do 65 roku życia, to spokojnie możemy się zaszczepić w każdym momencie. Co więcej, jeśli w ciągu ostatnich 7 – 14 dni będziemy mieli kontakt z chorym na meningokoki, to również otrzymamy antybiotyk, który będzie miał nas chronić przed zakażeniem. W tym przypadku bardzo ważne jest to, abyśmy jak najszybciej otrzymali taki antybiotyk. Może być on podany w formie zastrzyku albo doustnie, a to będzie już zależało od lekarza, który oceni nasze zdrowie i podejmie ostateczną decyzję. Warto wiedzieć co możemy zyskać, jeśli korzystając z bezpiecznej szczepionki, zaszczepimy się profilaktycznie przeciwko meningokokom. Nigdy nie możemy być pewni, czy będziemy tylko nosicielami, czy jednak choroba się u nas rozwinie.

Dlatego warto działać z wyprzedzeniem i profilaktycznie się zaszczepić, aby mieć pewność, że zrobiło się wszystko co możliwe, aby uniknąć problemów wywołanych przez te bakterie.