Jaki związek mają małe pszczoły i rolnictwo?

Produkty Grzybobójcze

Pszczoła to owad, który dzięki swojemu istnieniu potrafi zapylać kwiaty owoców, warzyw, drzew, krzewów i innych roślin. To jej misternej pracy zawdzięczamy możliwość cieszenia naszych oczu pięknymi ogrodami, a także czerpanie korzyści z rolniczych upraw. Gdyby nie pszczoły nie mielibyśmy co jeść. Niestety nie każdy z nas docenia wagę ich obecności w środowisku. Często te małe owady są traktowane jak insekty. Jest to błąd. Tym bardziej, że naukowe statystyki wskazują, iż pszczół jest coraz mniej. Stanowi to ogromne zagrożenie dla rolnictwa.

Co robić, aby chronić pszczoły? To pytanie, które zadają sobie nie tylko ludzie nauki ale również uświadomieni rolnicy.

Pszczoła – cenny pomocnik na roli, doceń ją zanim jej zabraknie

Rolnictwo działa dzięki pracy pszczół. Dlatego trzeba o nie się zatroszczyć zanim będzie za późno. Już teraz spotykamy się z sytuacją tzw. ostatniego dzwonka i nie wolno nam jej ignorować. Nie zabijajmy pszczół, gdy odwiedzają nasze domy. Wystarczy uchylić okno, a owad z pewnością opuści pomieszczenie. Znacznie gorszą praktyką, która oburza fanatyków pszczół jest opryskiwanie pól środkami owadobójczymi, które niestety uderzają również w istnienie dobrych owadów.

Rolnictwo produkujące plony na masową skalę chętnie korzysta z możliwości szybkiego pozbycia się niechcianych gości z grządek. Niestety kończy się to tragicznie spoglądając na kwestię wymieralności pszczół. Dlatego warto zacząć stosować środki mniej inwazyjne, o czym powinni pomyśleć przede wszystkim rolnicy. Bez pomocy pszczół ich plony nie będą istniały, a ludzkość pozostanie bez dostępu do pokarmu. Ważną informacją powtarzaną nie bez powodu w media jest fakt, iż dzisiaj pszczoły swoją pracą gwarantują nam ponad 90% pożywienia. Zapylają bardzo dużo gatunków, bez ich obecności przestaną one produkować cenne dla ludzi plony. W momencie kiedy nasi pasiaści przyjaciele wyginą i żaden inny owad nie przeniesie do kwiatów tych roślin odpowiedniego pyłku będzie za późno by ocalić ludzkość. Ponieważ oprócz wody potrzebujemy jedzenia, a jego zdecydowanie większa część powstaje z udziałem składników roślinnych.

Bez niezbędnych mikroelementów, pochodzących z soczystych owoców i świeżych warzyw nasza dieta stanie się uboższa. Żadne suplementy nam ich nie są w stanie zastąpić w 100%. Oznacza to, ze skazani na niedożywienie znikniemy z globu równie prędko co pracowite pszczoły, których tak często nie doceniamy i zabijamy bez wahania. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest branie udziału w akcjach wspierania pszczelarstwa. Przekazywanie pieniędzy na tworzenie dodatkowych uli to szlachetne działanie na rzecz naszej planety. Powinniśmy koncentrować się na tego typu inicjatywach, które pomagając przetrwać małym pszczołom, wspierają też rolnictwo i są dla nas nadzieją na możliwość przeżycia. Cały ekosystem Ziemi jest ze sobą ściśle powiązany. Nie powinniśmy o tym zapominać szkodząc na co dzień wielu gatunkom zwierząt i roślin, bowiem taka działalność prędzej czy później obróci się przeciwko nam.