Czy u nas działają meningokoki c?

www.lambda.bydgoszcz.pl

Medycyna cały czas się rozwija, a to oznacza, że dowiadujemy się coraz więcej na temat różnych bakterii i chorób, które atakują nasz organizm. Ta wiedza nie tylko pozwala nam określić, co stanowi dla nas zagrożenie, ale również pozwala nam z tym zagrożeniem walczyć, tak aby miało ono jak najmniejszy wpływ na nasze zdrowie i życie. Dlatego też, dzięki odpowiednim badaniom mamy wiedzę, że na świecie istnieje kilka różnych grup meningokoków. Na szczęście jak się okazuje, tylko 5 z nich jest dla nas groźnych i może prowadzić do poważnych chorób.

Ale to nie wszystko, jeszcze lepszą informacją jest z pewnością ta, że w naszym kraju głównie występują dwa typy meningokoków B i C, i to właśnie przed nimi powinniśmy się przede wszystkim bronić.

Rzadziej, ale też niebezpieczny

Jeżeli zagłębimy się w różnego rodzaju statystyki, które pochodzą z medycznych informacji, to szybko dowiemy się, że w naszym kraju sepsa i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, najczęściej wywoływane są przez meningokoki typu B. Rzadziej zdarzają się choroby wywołane przez meningokoki typu C, jednak to nie oznacza, że nie powinniśmy się przed nimi chronić za pomocą odpowiednich, profilaktycznych działań. Dodatkowo trzeba podkreślić, że na meningokoki typu C narażone są przede wszystkim małe dzieci, bo mają słabszą odporność, a dodatkowo jeszcze przebywają w dużych skupiskach, takich jak żłobki czy przedszkola.

Ale również młodzież w wieku 16 – 21 lat, i dorośli, którzy również przebywają dużych i zamkniętych skupiskach.

Nie jest łatwo się bronić

Należy sobie zdawać sprawę z tego, że bez poddania się odpowiednim szczepieniom, wcale nie będzie nam łatwo obronić się przed działaniem bakterii jakimi są meningokoki typu C. To dlatego, że bardzo łatwo można się nimi zarazić, czy to drogą kropelkową, czy kontaktem bezpośrednim przez pocałunek, albo pośrednim przez to, że napijemy się z tego samego kubka co chory. Dlatego jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko zarażenia się meningokokami typu C, to powinniśmy jak najszybciej zgodzić się na odpowiednie szczepienia.

Co prawda będziemy musieli za nie zapłacić z własnej kieszeni, ale dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz organizm jest dobrze chroniony. Warto zobaczyć jak działają szczepienia przeciwko meningokokom typu C. Co więcej, warto zdawać sobie sprawę z tego, że są one bardzo bezpieczne i nie wywołują żadnych trwałych skutków ubocznych. Takie szczepionki to najlepsza profilaktyka, tym bardziej, że możemy z nich skorzystać praktycznie w każdym wieku i mieć pewność, że meningokoki typu C nie będą dla nas groźne.