Czym są meningokoki b?

Zazwyczaj słyszymy po prostu o meningokokach i tak naprawdę rzadko kiedy sami z siebie zagłębiamy się w dokładniejsze informacje. Dlatego dla niektórych sporym zaskoczeniem może być fakt, że tak naprawdę odkryto kilka grup tych bakterii. Co więcej, nie wszystkie są groźne dla człowieka, a nawet z tych, które zagrażają naszemu zdrowiu, nie wszystkie występują w każdym kraju. To oznacza, że jeśli chcemy się bronić przed meningokokami, to najpierw musimy sprawdzić, które z nich wywołują najczęściej choroby na danym terenie, tak abyśmy mogli do tej wiedzy dopasować odpowiednią szczepionkę.

Co dokładnie wiemy?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że najgroźniejsze dla człowieka są meningokoki typu: A, C, Y, W-135 oraz B. Dodatkowo w naszym kraju mogą występować wszystkie ich typy, jednak to najczęściej typ B i C prowadzi do groźnych chorób. Jeśli występują inne typy, to raczej w formie nosicielstwa. Taka wiedza jest bardzo cenna, bo wiedząc, że to najczęściej typ B wywołuje u nas choroby, możemy wybrać odpowiednią szczepionkę, która jest tak skonstruowana, aby działała właśnie na ten określony rodzaj meningokoków.

Oczywiście, spotkamy się u nas również z meningokokami typu C, jednak występują one rzadziej niż te typu B, a to oznacza, że możemy się zastanowić, czy chcemy się przeciwko nim szczepić. Jeśli tak, to będziemy mogli zdecydować, czy chcemy wybrać szczepionkę, która działa tylko na typ C, czy taką, która dodatkowo będzie nas chroniła również przed typem A, Y i W-135. Co ważne, to należy wiedzieć, że nie ma szczepionki, która chroniłaby nas jednocześnie przeciwko typowi B i C.

Dla każdego

Jeśli chcemy mieć pewność, że dobrze chronimy się przed meningokokami typu B, to warto zaszczepić się odpowiednią szczepionką.

Co ważne, jest ona przeznaczona dla ludzi, którzy znajdują się między 2 miesiącem życia a 50 rokiem życia, a to oznacza, że większość ludzi spokojnie może z niej skorzystać. Co więcej, taka szczepionka jest całkowicie bezpieczna, nie powoduje negatywnych skutków ubocznych, a ewentualne powikłania, to gorączka i obrzęk w miejscu wkłucia. Coś co znika samoistnie i w dodatku nie pozostawia w naszym ciele żadnych negatywnych zmian. Warto pamiętać, że najczęściej możemy mieć do czynienia z meningokokami typu B, a więc jeśli chcemy mieć pewność, że nasza szczepionka faktycznie nas ochroni, to powinniśmy wybrać taką, która będzie skierowana przeciwko tym bakteriom.

Wówczas będzie istniała największa szansa, że będziemy chronieni przed wystąpieniem groźnych chorób, za które odpowiadają te bakterie.