Różne nazwy szczepionek na meningokoki
Przede wszystkim zanim zaczniemy rozmowę na temat szczepionek przeciwko meningokokom, powinniśmy jak najwięcej dowiedzieć się o samych bakteriach. O tym, że znajdują się one w gardle i nosie, że są przenoszone między innymi drogą kropelkową, ale przede wszystkim o tym, że występują w różnych typach. Ta ostatnia informacja jest szczególnie ważna, a to dlatego, że nie ma jednej szczepionki, która pozwalałaby nam skutecznie walczyć z wszystkimi typami. To oznacza, że zanim sięgniemy po konkretny rodzaj szczepienia, musimy mieć pewność, że ochroni nas ono przed tymi typami meningokoków, które najczęściej pojawiają się w naszym kraju.
Porozmawiajmy z lekarzem
Jeśli chcemy mieć pewność, że otrzymamy rzetelną informację na temat meningokoków, to powinniśmy na ten temat porozmawiać z lekarzem. On także będzie w stanie podpowiedzieć nam, z jakiej szczepionki powinniśmy skorzystać, a jak się okazuje możliwości trochę będziemy tutaj mieli. Jeśli chodzi o meningokoki typu C, A, Y i W-135, to dość dawno zostały stworzone szczepienia, które są w stanie sobie z nimi poradzić. Jeśli chcemy chronić się tylko przed typem C, to możemy skorzystać ze szczepionki skoniugowanej monowalentnej i tutaj mamy dwa rodzaje do wyboru.
Albo wybierzemy Meningitec, który może być podawany od 2 miesiąca życia, albo zdecydujemy się na NeisVac-C, który podawany może być powyżej 2 miesiąca życia. Do wyboru mamy jeszcze szczepionki skoniugowane 4-walentne: Menveo, która działa na typ C, A, Y i W-135 i podawana może być powyżej 2 roku życia, albo Nimenrix, który działa na te same typy, jednak podawany może być pierwszą dawką między 6 a 12 tygodniem.
Na typ B mamy osobną
W naszym kraju choroby najczęściej wywoływane są meningokokami typu B, a na nie działa szczepionka białkowa o nazwie Bexsero. Podawana może być ona powyżej 2 miesiąca życia i działa tylko na ten typ bakterii.
Dlatego też, tak ważna jest rozmowa z lekarzem, bo to on może nam powiedzieć, którą szczepionkę powinniśmy wybrać, wytłumaczy dlaczego tak, a dodatkowo jeszcze przedstawi ewentualne powikłania poszczepienne. Najważniejsze jest to, aby szczepić się przeciwko meningokokom. Jak na razie, jest to najlepszy sposób na to, aby bronić się przed tymi bakteriami i co więcej, aby móc się bronić przed chorobami, które są przez nie wywoływane. To ważne, bo choć te choroby występują stosunkowo rzadko, to jednak rozwijają się bardzo szybko, a co się z tym wiąże, są niezwykle groźne i w ciągu doby mogą doprowadzić do zgonu pacjenta.
Lepiej unikać takich sytuacji jeśli tylko można.
Polecane artykuły
Dobra lokalizacja mieszkania to nie tylko stan aktualny
Należy zwrócić jeszcze uwagę, na fakt jakim jest aktualny stan okolicy wybranego mieszkania. Oczywiście skoro w jego otoczeniu znajduje się wiele atrakcyjnych punktów, warto rozważyć opcje zakupu. Zanim jednak podpiszemy umowę, sprawdźmy czy czasem ten piękny zielony teren przed oknem nie stanie si
Windows i Mac – komercyjni konkurenci
Jeśli mówimy o rynku płatnych systemów operacyjnych, to trudno mówić o tym, że wiele podmiotów konkuruje o klienta. Początki komputerów osobistych wyglądały tak, a nie inaczej i pewne konsekwencje sytuacji z lat 80. i 90. dają znać o sobie także dziś. Przede wszystkim konkurentów w tym segmencie je