Styl życia po zawale

Zawał to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów. Z tego powodu niezwykle ważne jest to, abyśmy byli w stanie zadbać o nasze serce jak najwcześniej. Jednym z takich symptomów jest nadwaga, wraz z nią bowiem znacząco zwiększa się ryzyko niewydolności serca.

Kwestia nadwagi to nie tylko problem z atrakcyjnością ciała, ale głównie ze zwiększeniem ryzyka chorób serca. Dlatego w miarę możliwości należy dbać o prawidłową wagę ciała, a w razie konieczności nastawić się na odchudzanie, które poprawi naszą formę i stan zdrowia. Co zrobić gdy przeżyliśmy zawał serca? Przede wszystkim należy cieszyć się, iż otrzymaliśmy szansę i żyjemy dalej.

Należy jednak diametralnie odmienić nasz styl życia, aby uniknąć kolejnego zawału, gdyż następny może okazać się śmiertelny. Jak dbać o zdrowie? Życie po zawale nie jest łatwe, ponieważ uświadamiamy sobie, iż nasze serce jest chore i nie funkcjonuje w pełni prawidłowo. Zadbać musimy o ruch, ale zanim zdecydujemy się na uprawianie sportów musi minąć sporo czasu, ponieważ powrót do odpowiedniej tężyzny fizycznej zajmie wiele miesięcy.

Dodatkowo należy unikać stresu, gdyż to on jest powodem wielu dolegliwości. Jaka dieta jest najlepsza? Z całą pewnością można polecić dietę śródziemnomorską, w której występuje mało tłuszczów nasyconych, soli i cukru. Zaraz po zawale wskazana jest rehabilitacja pod okiem specjalisty, ponieważ nadmiar ruchu może okazać się jeszcze bardziej szkodliwy niż jego brak.

Wskazane jest rzucenie palenia papierosów, a także uzupełnienie diety w produkty zawierające duże ilości błonnika.