Różne nazwy szczepionek na meningokoki

http://www.i-kar.pl/oferta/poradnie/diabetologiczna/

Przede wszystkim zanim zaczniemy rozmowę na temat szczepionek przeciwko meningokokom, powinniśmy jak najwięcej dowiedzieć się o samych bakteriach. O tym, że znajdują się one w gardle i nosie, że są przenoszone między innymi drogą kropelkową, ale przede wszystkim o tym, że występują w różnych typach. Ta ostatnia informacja jest szczególnie ważna, a to dlatego, że nie ma jednej szczepionki, która pozwalałaby nam skutecznie walczyć z wszystkimi typami. To oznacza, że zanim sięgniemy po konkretny rodzaj szczepienia, musimy mieć pewność, że ochroni nas ono przed tymi typami meningokoków, które najczęściej pojawiają się w naszym kraju.

Porozmawiajmy z lekarzem

Jeśli chcemy mieć pewność, że otrzymamy rzetelną informację na temat meningokoków, to powinniśmy na ten temat porozmawiać z lekarzem. On także będzie w stanie podpowiedzieć nam, z jakiej szczepionki powinniśmy skorzystać, a jak się okazuje możliwości trochę będziemy tutaj mieli. Jeśli chodzi o meningokoki typu C, A, Y i W-135, to dość dawno zostały stworzone szczepienia, które są w stanie sobie z nimi poradzić. Jeśli chcemy chronić się tylko przed typem C, to możemy skorzystać ze szczepionki skoniugowanej monowalentnej i tutaj mamy dwa rodzaje do wyboru.

Albo wybierzemy Meningitec, który może być podawany od 2 miesiąca życia, albo zdecydujemy się na NeisVac-C, który podawany może być powyżej 2 miesiąca życia. Do wyboru mamy jeszcze szczepionki skoniugowane 4-walentne: Menveo, która działa na typ C, A, Y i W-135 i podawana może być powyżej 2 roku życia, albo Nimenrix, który działa na te same typy, jednak podawany może być pierwszą dawką między 6 a 12 tygodniem.

Na typ B mamy osobną

W naszym kraju choroby najczęściej wywoływane są meningokokami typu B, a na nie działa szczepionka białkowa o nazwie Bexsero. Podawana może być ona powyżej 2 miesiąca życia i działa tylko na ten typ bakterii.

Dlatego też, tak ważna jest rozmowa z lekarzem, bo to on może nam powiedzieć, którą szczepionkę powinniśmy wybrać, wytłumaczy dlaczego tak, a dodatkowo jeszcze przedstawi ewentualne powikłania poszczepienne. Najważniejsze jest to, aby szczepić się przeciwko meningokokom. Jak na razie, jest to najlepszy sposób na to, aby bronić się przed tymi bakteriami i co więcej, aby móc się bronić przed chorobami, które są przez nie wywoływane. To ważne, bo choć te choroby występują stosunkowo rzadko, to jednak rozwijają się bardzo szybko, a co się z tym wiąże, są niezwykle groźne i w ciągu doby mogą doprowadzić do zgonu pacjenta.

Lepiej unikać takich sytuacji jeśli tylko można.