Nadciśnienie tętnicze a serce

Nadciśnienie tętnicze zalicza się obecnie do chorób cywilizacyjnych. Choroba ta występuje u osób w każdym wieku, bez względu na płeć. Nadciśnienie tętnicze zazwyczaj przebiega całkowicie bezobjawowo.

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że parametry ciśnienia krwi są u nich zawyżone. U niektórych pojawiają się takie dolegliwości, jak bóle głowy czy zawroty, jednak najczęściej nie są one utożsamiane z nadciśnieniem. Dlaczego wysokie ciśnienie krwi nie jest korzystne dla organizmu? Przede wszystkim może doprowadzić do uszkodzenia nerek, a nawet oczu.

Nadciśnienie tętnicze może również wzmagać niektóre choroby układu sercowo-naczyniowego. Osoby z tą chorobą są bardziej narażone na zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu. Z tego powodu tak ważne jest systematyczne kontrolowanie ciśnienia krwi.

W jaki sposób można wykryć nadciśnienie? Podstawową kwestią jest zakup ciśnieniomierza. Urządzenie to umożliwia w miarę precyzyjny pomiar ciśnienia krwi. Warto jednak pamiętać, że duża wartość pomiaru nie musi od razu oznaczać choroby.

Niekiedy wysokie ciśnienie krwi jest efektem stresu. Jak można przeciwdziałać nadciśnieniu? Przede wszystkim warto zmienić swój codzienny jadłospis. W szczególności należy ograniczyć ilość soli w diecie.

Trzeba przy tym pamiętać, że sól występuje w wieku produktach spożywczych, takich jak chleb czy wyroby gotowe. Z tego powodu sól najlepiej zastąpić inną przyprawą. Równie przydatne będzie systematyczne uprawianie sportu.