Meningokoki co to konkretnie jest?

https://www.formeds.com.pl/cat/75/Diosmina

Chociaż o meningokokach nadal najwięcej słyszą rodzice małych dzieci, bo to one najbardziej są narażone na choroby wywołane przez te bakterie. To jednak ogólna świadomość ich istnienia, jak i również wiedza na temat tego, jak się przed nimi bronić, cały czas rośnie. To dobrze, bo choć meningokoki najczęściej atakują dzieci i młodzież, to jednak fakt jest taki, że tak naprawdę wszyscy możemy z ich powodu zachorować. Bez względu na płeć czy wiek, a to oznacza, że każdy z nas powinien się zastanowić nad tym, czy nie podjąć odpowiednich kroków, które profilaktycznie będą miały nas chronić przed wystąpieniem tych bakterii i doprowadzeniem do rozwinięcia niebezpiecznych chorób.

Czym są?

Z podstawowych wiadomości na temat meningokoków powinniśmy wiedzieć, że są to bakterie, które bytują przede wszystkim w błonie śluzowej nosa i gardła. Chociaż występują one stosunkowo rzadko, to jednak mogą prowadzić do tak niebezpiecznych chorób jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa. Co więcej, ważne jest tutaj to, że przy tych chorobach niezwykle istotny jest czas działania, a więc to jak szybko zostanie rozpoznana dana choroba, oraz jak szybko zostanie podjęte leczenie. Niestety, pierwsze objawy są tak niejednoznaczne, że łatwo jest je pomylić ze zwykłym przeziębieniem, a to powoduje, że wielu chorych zbyt późno zostaje przywiezionych do szpitala.

Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że na działanie meningokoków szczególnie narażone są dzieci, a to dlatego, że mają one słabo rozwinięty układ odpornościowy, a do tego przebywają w dużych i zamkniętych skupiskach, gdzie znacznie łatwiej o przenoszenie tych bakterii.

Najlepsza profilaktyka

Jeśli chcemy mieć pewność, że w odpowiedni sposób przeciwdziałamy meningokokom, to powinniśmy działać profilaktycznie, a więc poddać się szczepieniom. Jeżeli tego nie zrobimy, to trudno będzie nam się chronić przed tymi bakteriami, a to dlatego, że są one przenoszone między innymi drogą kropelkową, a więc wystarczy, że nosiciel lub chory kichnie, albo zakaszle w naszym towarzystwie. To właśnie z tego powodu, najpewniejszą drogą, aby bronić się przed działaniem tych bakterii, jest zaszczepienie się odpowiednim rodzajem szczepionki.

Meningokoki występują rzadko, ale tak naprawdę są bardzo groźne. Dlatego warto wydać te kilkaset złotych na szczepionkę, która zwiększa nasze szanse na to, że nie będziemy musieli się przekonywać, jak niebezpieczna i trudna jest walka z chorobami, które zostały wywołane przez takie bakterie jak meningokoki.