Jakie pierwiastki sprzyjają pracy serca?

Odpowiednio zbilansowana dieta jest niemalże pewnym gwarantem zdrowia i dobrej formy. Każdy, kto dba o swoje zdrowie powinien zainteresować się tym, jak poszczególne składniki odżywcze wpływają na organizm. Wiele z nich ma korzystny wpływ na pracę serca. Z tego powodu zalecane są osobom, które prowadzą nieregularny tryb życia oraz są narażone na wszelkie schorzenia serca. Do takich składników zalicza się m.in. potas.

Jakie jest jego oddziaływanie na serce? Potas przyczynia się do tego, że serce pracuje regularnie. Pierwiastek ten jest szczególnie zalecany sportowcom, bowiem w czasie wysiłku fizycznego potas pozytywnie wpływa na częstotliwość skurczu mięśnia sercowego. Dzięki temu organizm jest lepiej zaopatrzony w tlen. Niedobór potasu objawia się m.in. nieregularnym biciem serca. Warto jednak pamiętać, że niebezpieczny może być także nadmiar.

Zbyt duże ilości potasu w organizmie mogą przyczynić się do zaburzenia pracy serca. Na prawidłowy skurcz serca wpływa także wapń. Ponadto wapń bierze udział w regulowaniu ciśnienia krwi. Pierwiastek ten można znaleźć głównie w produktach mlecznych. Jednakże również i w tym przypadku nie należy przekraczać zalecanego dziennego spożycia. Pośrednio na pracę serca wpływa także sód. Nadmiar sodu w diecie jest jednym z najczęstszych przyczyn rozwoju nadciśnienia tętniczego.

Nadciśnienie tętnicze uważane jest za chorobę cywilizacyjną. Ze względu na wszechobecność sodu w pożywieniu jego niedobory zdarzają się bardzo rzadko.