Internet, a bezpieczeństwo dzieci

Rodzice muszą zachować czujność wobec swoich dzieci całą dobę. Ponieważ nigdy nie wiemy, na co wpadną nasze pociechy. Warto tę czujność zachować również przypadku Internetu, z którego korzystają coraz młodsze dzieci. To miejsce, które może dostarczać wiele radości i korzyści intelektualnych, ale jednocześnie stanowi też pewnego rodzaju zagrożenie.

Nie wolno go ignorować!

Uwaga na sieć!

Bez kontroli opiekuna małe dziecko może natknąć się w Internecie na przemoc, której nie powinno oglądać. Należy pamiętać, że malec szuka wzorców zachowań i nie powinny one być negatywnymi. Ponieważ będzie wcielał nowopoznane odruchy, słowa, a nawet mimikę twarzy w życie. Niekoniecznie spodoba się to jego otoczeniu.

Dlatego rodzic bezwzględnie musi kontrolować, co maluch przegląda! Kolejnym zagrożeniem czyhającym w sieci na nieświadomych niczego użytkowników są pedofile. Dziecko w wieku szkolnym bez najmniejszego problemu umie utworzyć dla siebie konto na dowolnym portalu społecznościowym. Jest to dla niego forma niesamowitej rozrywki, ale nie zdaje sobie sprawy kto dokładnie siedzi po drugiej stronie monitora. Istnieje prawdopodobieństwo, że zamiast rówieśnika spotka pedofila, który może wyrządzić mu krzywdę fizyczną i psychiczną.

Jak chronić skutecznie młodego internautę?

Jako rodzic możemy zadziałać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest monitorowanie materiałów przeglądanych przez dziecko, dzięki wspólnemu korzystaniu z Internetu. Kolejna metoda to założenie tzw. blokady rodzicielskiej na strony, które nie powinny być odwiedzane przez osoby nieletnie.

Najbardziej radykalnym sposobem ochrony jest niedopuszczanie malca do sieci dopóki nie zrozumie zagrożeń, na które w każdej chwili może zostać narażony. Całkowite izolowanie dwulatka czy pięciolatka od kontaktu z siecią jest możliwe. Jednak znacznie trudniejsze okazuje się separowanie od Internetu dzieci znacznie starszych. Dlatego należy z nimi często rozmawiać, a także spoglądać kątem oka co oglądają w sieci.

Wszystko po to, by nie dopuścić do powstania zagrożenia dzięki cyberprzestrzeni. Pod żadnym pozorem nie wolno ignorować jej negatywnych możliwości, ponieważ nie doprowadzi to do niczego dobrego.