Groźne są meningokoki

corradomed

Ponieważ dość rzadko słyszymy o chorobach wywołanych przez meningokoki, to wydaje nam się, że są one niegroźne. Prawda jednak jest zupełnie inna. Owszem, stosunkowo rzadko te choroby występują, jednak kiedy już się rozwiną, to są bardzo groźne, rozwijają się niezwykle szybko i bardzo często kończą się śmiercią. Dlatego warto wiedzieć jak najwięcej o meningokokach, tak abyśmy zwiększyli swoje szanse na ochronę przed tymi bakteriami, tak aby było jak najmniejsze prawdopodobieństwo, że zaatakują one nasz organizm.

Głównie nosiciele

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku meningokoków, u większości ludzi one bytują w nosie i gardle, ale jednocześnie nie prowadzi to do żadnych negatywnych konsekwencji. Taki człowiek jest ich nosicielem, sam nie odczuwa żadnych niepożądanych objawów, jednak może zarażać inne osoby. Wystarczy tylko, że psiknie, kaszlnie, kogoś pocałuje, albo ktoś będzie pił z tego samego kubka co on. Jeśli trafi na kogoś o słabszej odporności, to bardzo możliwe jest, że meningokoki w ciągu 7 – 14 dni doprowadzą do wystąpienia sepsy, albo zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Można się przed nimi bronić

Tak jak wszędzie, najlepsza jest tutaj profilaktyka, czyli działanie jeszcze przed pojawieniem się tych bakterii.

To ważne tym bardziej, że jak widzimy nie potrzeba wiele, aby zarazić się meningokokami, a konsekwencje mogą być bardzo groźne. Najlepiej zrobimy jeśli się zaszczepimy. Odpowiednią ilość dawek szczepionki powinny przede wszystkim przyjąć dzieci chodzące do żłobka i przedszkola, ale także warto, aby zaszczepiły się osoby starsze, zwłaszcza jeśli przebywają w większych skupiskach ludzi, takich jak koszary czy akademiki. Prawda jest taka, że na meningokoki można zachorować praktycznie w każdym momencie, a co się z tym wiąże, najlepiej będzie jeśli zaszczepimy się bez względu na wiek. Jednak pamiętajmy, że występują różne typy meningokoków, dla człowieka groźne są te typu: A, B, C, Y i W-135. Jednak w naszym kraju najczęściej możemy się spotkać z chorobami wywołanymi meningokokami typu B i C, a to oznacza, że przeciwko nim powinniśmy się szczepić. Im większa jest nasza wiedza na temat meningokoków, tym łatwiej będzie nam się przed nimi bronić. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy jak najwięcej wiedzieli o profilaktyce. Chociażby to, że nie ma jednej szczepionki przeciwko wszystkim ich typom.

Trzeba wykorzystać przynajmniej dwie, przeciwko meningokokom typu B, i drugą działającą na meningokoki typu C, A, Y i W-135.