Czy na meningokoki antybiotyk profilaktycznie można przyjmować?

diety

Jeżeli słyszeliśmy już o meningokokach, to z pewnością zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób możemy się przed nimi bronić. Prawda jest taka, że jedynym skutecznym sposobem jest przyjmowanie odpowiednich szczepień, które podane we właściwych dawkach wzmocnią nasz organizm i sprawią, że nie będzie on podatny na działanie tego typu bakterii.

Może słyszeliśmy o antybiotykach podawanych w przypadku meningokoków i wydaje nam się, że one również mogą nas skutecznie ochronić? Nie, co prawda antybiotyki mogą pomóc, ale jedynie podczas leczenia choroby i podczas przeciwdziałania jej rozwojowi. A więc kiedy będziemy mieli z nimi do czynienia?

W szpitalu

Jeśli u chorego rozpoznana zostanie sepsa albo zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które zostały wywołane przez meningokoki, to możemy być pewni, że będzie on miał podawane dożylnie antybiotyki.

To po to, aby jak najszybciej zaczęły one działać, żeby leczenie przyniosło jak najlepszy efekt i żeby udało się wygrać wyścig z czasem nie tylko o życie, ale również o zdrowie pacjenta. Jednak antybiotyki otrzymają również wszystkie osoby, które miały kontakt z chorym w ciągu ostatnich 14 dni.

Takie działania związane są z profilaktyką, po to aby zniszczyć ewentualną chorobę jeszcze w zalążku, zanim zdąży się ona całkowicie rozwinąć i zacznie w negatywny sposób oddziaływać na nasze ciało.

Kto je musi otrzymać?

Przede wszystkim profilaktycznie antybiotyki przeciwko meningokokom powinni otrzymać wszyscy domownicy chorego, bo to oni mieli największą styczność z jego wydzielinami i to oni są w największej grupie ryzyka.

Do tego powinni antybiotyki dostać wszyscy ci, którzy z chorym mieli w tym czasie intymne stosunki, bo nie zapominajmy, że meningokoki przenoszone są drogą bezpośrednią poprzez pocałunki. Koniecznie jak najszybciej, najlepiej w ciągu doby, takie antybiotyki powinni dostać również ci, którzy spali z chorym w jednym pokoju, jak i ci, którzy mieli kontakt z jego wydzielinami.

Im szybciej taki antybiotyk zostanie podany, tym większa będzie szansa na to, że uda się uniknąć choroby. Dlatego też zaleca się, żeby został on podany w ciągu doby od wykrycia choroby, maksymalnie do 14 dni, bo to w takim czasie choroba się rozwija.

Przyjmowanie antybiotyku nie uchroni nas przed działaniem meningokoków, zresztą nie moglibyśmy ich przyjmować non stop, dlatego proponowane są szczepienia, które faktycznie są skuteczne. Jednak podczas leczenia, jak i w momencie gdy mieliśmy kontakt z chorym, antybiotyki są podawane profilaktycznie.